מילה אישית- מיכל אקרמן יוזמת מיזם ׳גבול׳

 

מיכל אקרמן - יוזמת מיזם ״גבול״הרעיון לפיתוח מיזם גבול התעורר אצלי לאחר חוויה אישית בה חבר קרוב הואשם בהטרדה מינית.
אז נחשפתי לראשונה למושג הרחב של ההטרדה המינית ועל חוסר הידיעה שלי ושל מקורבי לעניין.

התחלתי בתחקיר מיידי בין מקורבי המועסקים במקומות עבודה ולתדהמתי גיליתי שלמרות שהם עוברים הרצאות/ לומדות בתחום הם עדיין מלאים דעות קדומות ומגובשות על הנושא.אותן דעות נשארו לרוב גם לאחר ההדרכה שעברו.

המשכתי בתחקיר מקיף שערך 3 שנים בו תשאלתי עובדים/ מנהלים, בדקתי את רמת הידע לפני ואחרי הדרכה והחשוב מכול את השפעת ההדרכה על נורמות ההתנהגות שלהם והאם שינתה משהו ולו קטן בדעתם וידיעתם את החוק. פגשתי  עשרות גברים שהואשמו בהטרדה מינית, אונס, חלקם מרצים עונשים וחלקם זכאים, עם נשים שהוטרדו, נשים של מטרידים , עורכי דין העוסקים בתחום ואף עם 2 משפחות וילדיהם ששילמו מחיר יקר על “אי הידיעה”.

בעקבות התחקיר פגשתי עולם מלא של גבולות מטושטשים,בלבול,כעס,אשמה,אובדן ובעיקר קורבנות.

מסקנותיי מתחקיר זה הביאו אותי ליצירת מיזם אחר, ייחודי שיספק הדרכות בשילוב רגשי.הבנתי שכדי להפנים ידע ולשנות נורמות התנהגות יש לעבור דרך הרגש ולא רק דרך השכל, המעבר לצד הרגשי מתאפשר על ידי קסם התיאטרון.

התיאטרון מאפשר למשתתפים להתנסות בחוויה , התיאטרון הוא כלי להמחשת מצבים בארגון, התיאטרון הוא מדיום הדרכה המאפשר לפתוח את סקרנותם של העובדים, הוא מדבר בעיקר אל החושים ואל האמוציות שלנו, ומשאיר גם מקום לפרשנות של כל צופה בהצגה.

מיזם  “גבול” מפגיש את הקהל עם סיטואציות מטלטלות. מטרת הדיון וההרצאה שלאחרי הצפייה היא לעזור לנקות את תחושת הבלבול ולתת מידע על החוק,כללים להתנהגות מה מותר ומה אסור.את ההרצאה מעבירים עורכי דין מובילים בתחום.

כל מטרתי בתיאטרון היא לזעזע ולגרום לצופה לחשוב, להתחיל לחשוב “מה אני הייתי עושה?” אין בכוונתי לתת תשובות והשתדלתי לשמור על כבודן של כול הדמויות שלי ולא לשפוט אותן. אני אוהבת את כולן ומקווה שגם אתם.
אני מאמינה גדולה בתיאטרון ככלי היכול לשנות  אנשים ונורמות התנהגות וזוהי מטרתי ביצירת מיזם “גבול”.